Visual Communications Company - VCC 1091QM1-12V
Part No.:
1091QM1-12V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
1091QM1-12V.pdf
Description:
LED IND LIGHT 12V RED
Shipping
1091QM1-12V Specifications
Manufacturer:
Series:
1091QM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Ratings:
AC/DC
Voltage:
12V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)