Visual Communications Company - VCC 1091M5-125VAC
Part No.:
1091M5-125VAC
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
1091M5-125VAC.pdf
Description:
LED IND LIGHT GREEN 125V SNAPFIT
Shipping
1091M5-125VAC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
1091M
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Type:
LED
Lamp Color:
Green
Lens Color:
Green
Lens Transparency:
Ratings:
AC
Voltage:
105V ~ 125V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)