Visual Communications Company - VCC 1090QA3-12V
Part No.:
1090QA3-12V
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
1090QA3-12V.pdf
Description:
INDICATOR INCAND AMBER PANEL MNT
Shipping
1090QA3-12V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
1090QA
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
Incandescent
Lamp Color:
Amber
Lens Color:
Amber
Lens Transparency:
Ratings:
Voltage:
12V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Domed Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)