Visual Communications Company - VCC 1050QCX1
Part No.:
1050QCX1
Manufacturer:
Visual Communications Company - VCC
Category:
Panel Indicators, Pilot Lights
Package:
Datasheet:
1050QCX1.pdf
Description:
INDICATOR NEON RED PANEL MNT
Shipping
1050QCX1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
1050QC
Packaging:
Bag
Product Status:
Obsolete
Type:
Neon
Lamp Color:
Red
Lens Color:
Red
Lens Transparency:
Ratings:
AC
Voltage:
105V ~ 125V
Current:
Panel Cutout Shape:
Round
Panel Cutout Dimensions:
0.50" (12.70mm)
Lens Size:
Lens Style:
Round with Flat Top
Millicandela Rating:
Wavelength - Peak:
Viewing Angle:
Termination Style:
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)