Ohmite 1038AS750KDS
Part No.:
1038AS750KDS
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Tubular
Datasheet:
1038AS750KDS.pdf
Description:
RES CHAS MNT 75 OHM 10% 225W
Shipping
1038AS750KDS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
1000
Package/Case:
Axial, Tubular
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Resistance:
75 Ohms
Tolerance:
±10%
Power (Watts):
225W
Composition:
Ceramic
Temperature Coefficient:
0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding, High Voltage
Coating, Housing Type:
Ceramic
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.500" Dia x 18.000" L (38.10mm x 457.20mm)