Ohmite 102AS470LDS
Part No.:
102AS470LDS
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
102AS470LDS.pdf
Description:
102AS RESIST 47 OHMS 20%
Shipping
102AS470LDS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
100
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
47 Ohms
Tolerance:
±20%
Power (Watts):
5W
Composition:
Ceramic
Features:
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
0/ -800ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 230°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.311" Dia x 2.126" L (7.90mm x 54.00mm)