Cornell Dubilier Knowles 101C154U050DF2D
Part No.:
101C154U050DF2D
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
101C154U050DF2D.pdf
Description:
CAP ALUM 150000UF 50V SCREW CHAS
Shipping
101C154U050DF2D Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
101C
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
150000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
4.4mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
51 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
53.55 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:
3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):
5.687" (144.45mm)