CNC Tech 1015-20-1-2000-002-1-TS
Part No.:
1015-20-1-2000-002-1-TS
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
1015-20-1-2000-002-1-TS.pdf
Description:
WIRE 20AWG WHTE STRAND FEET
Shipping
1015-20-1-2000-002-1-TS Specifications
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
21/0.0071"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.098" (2.50mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.031" (0.80mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
105°C