CNC Tech 1015-20-1-2000-002-1-TD
Part No.:
1015-20-1-2000-002-1-TD
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
1015-20-1-2000-002-1-TD.pdf
Description:
WIRE 20AWG WHITE SOLID FEET
Shipping
1015-20-1-2000-002-1-TD Specifications
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
21/0.0071"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.094" (2.38mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.031" (0.80mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
600V
Operating Temperature:
105°C