Amphenol ICC (FCI) 10116658-052ASLF
Part No.:
10116658-052ASLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Inline Module Sockets
Package:
Datasheet:
10116658-052ASLF.pdf
Description:
CONN SKT 200POS R/A SMD
Shipping
10116658-052ASLF Specifications
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Connector Style:
SODIMM
Number of Positions:
200
Memory Type:
DDR2 SDRAM
Standards:
Mounting Type:
Surface Mount
Insertion Angle:
30° Angle
Features:
Board Guide
Mounting Feature:
Normal, Standard - Top
Card Thickness:
0.039" (1.00mm)
Height:
0.205" (5.20mm)