Integrated Power Designs 1011205CH
Part No.:
1011205CH
Manufacturer:
Integrated Power Designs
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
1011205CH.pdf
Description:
REL-70-2004 CH
Shipping
1011205CH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Integrated Power Designs
Series:
REL-70 (70W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Chassis
Number of Outputs:
2
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
-12V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3 A
Current - Output 2:
3 A
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
70W
Applications:
Industrial, ITE (Commercial), Laboratory, Medical
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.79" L x 2.62" W x 1.48" H (121.6mm x 66.5mm x 37.6mm)