Integrated Power Designs 1011037CHCO
Part No.:
1011037CHCO
Manufacturer:
Integrated Power Designs
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
1011037CHCO.pdf
Description:
DC2-110-3003CHCO
Shipping
1011037CHCO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Integrated Power Designs
Series:
DC2-110 (110W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
18V
Voltage - Input (Max):
36V
Number of Outputs:
3
Voltage - Output 1:
5V
Voltage - Output 2:
24V
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
-24V
Current - Output (Max):
10A, 2A, 2A
Power (Watts):
110W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
82%
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.25" L x 3.12" W x 1.48" H (133.4mm x 79.2mm x 37.6mm)