Integrated Power Designs 1010720CH
Part No.:
1010720CH
Manufacturer:
Integrated Power Designs
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
1010720CH.pdf
Description:
DC4-185-4001CH
Shipping
1010720CH Specifications
Manufacturer:
Integrated Power Designs
Series:
DC4-185 (185W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Chassis
Voltage - Input (Min):
36V
Voltage - Input (Max):
72V
Number of Outputs:
4
Voltage - Output 1:
3.3V
Voltage - Output 2:
5V
Voltage - Output 3:
12V
Voltage - Output 4:
-12V
Current - Output (Max):
20A, 10A, 2A, 2A
Power (Watts):
164W
Voltage - Isolation:
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Efficiency:
84%
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
7.23" L x 4.36" W x 1.74" H (183.6mm x 110.7mm x 44.2mm)