Rubycon 100YXM22MEFRT78X11.5
Part No.:
100YXM22MEFRT78X11.5
Manufacturer:
Rubycon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
100YXM22MEFRT78X11.5.pdf
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL TH
Shipping
100YXM22MEFRT78X11.5 Specifications
Manufacturer:
Rubycon
Package/Case:
Series:
YXM
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Capacitance:
22 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
126.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
230 mA @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)