TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine 100G0111-0.60-9
Part No.:
100G0111-0.60-9
Manufacturer:
TE Connectivity Aerospace, Defense and Marine
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
100G0111-0.60-9.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG WHT
Shipping
100G0111-0.60-9 Specifications
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
19/0.0079"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Polymer
Jacket (Insulation) Diameter:
0.060" (1.52mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.008" (0.20mm)
Length:
Voltage:
750/1300V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C