TE Connectivity Raychem Cable Protection 100F0111-20
Part No.:
100F0111-20
Manufacturer:
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
100F0111-20.pdf
Description:
HOOK-UP DL STRND 20AWG YLW
Shipping
100F0111-20 Specifications
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Cable Type:
Hook-Up, Dual Wall
Wire Gauge:
20 AWG
Conductor Strand:
19/0.0079"
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Polymer
Jacket (Insulation) Diameter:
0.059" (1.50mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.008" (0.20mm)
Length:
Voltage:
750/1300V
Operating Temperature:
105°C