KYOCERA AVX 100E472JW500XT
Part No.:
100E472JW500XT
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
100E472JW500XT.pdf
Description:
CAP CER 4700PF 500V P90 3838
Shipping
100E472JW500XT Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
100E
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
500V
Temperature Coefficient:
P90
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
3838 (9797 Metric)
Size / Dimension:
0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.170" (4.32mm)