KYOCERA AVX 100E330JMS7200XJ16
Part No.:
100E330JMS7200XJ16
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
100E330JMS7200XJ16.pdf
Description:
CAP CER 33PF 7.2KV P90 3838
Shipping
100E330JMS7200XJ16 Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
100E
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
33 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
7200V (7.2kV)
Temperature Coefficient:
P90
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL, High Voltage
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
3838 (9797 Metric)
Size / Dimension:
0.380" L x 0.380" W (9.65mm x 9.65mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.170" (4.32mm)