KYOCERA AVX 100C1R8BW2500XT
Part No.:
100C1R8BW2500XT
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
100C1R8BW2500XT.pdf
Description:
MLC C/E/H
Shipping
100C1R8BW2500XT Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
ATC 100C
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1.8 pF
Tolerance:
±0.1pF
Voltage - Rated:
2500V (2.5kV)
Temperature Coefficient:
P90
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Q, Low Loss, Low ESL
Ratings:
Applications:
RF, Microwave, High Frequency, Bypass, Decoupling
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
2325 (5864 Metric)
Size / Dimension:
0.230" L x 0.250" W (5.84mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.145" (3.68mm)