Coilcraft 1008CS-270XJRC
Part No.:
1008CS-270XJRC
Manufacturer:
Coilcraft
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
1008CS-270XJRC.pdf
Description:
1008CS-270XJRC
Shipping
1008CS-270XJRC Specifications
Manufacturer:
Coilcraft
Series:
1008CS
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ceramic
Inductance:
27 nH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
130mOhm Max
Q @ Freq:
55 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant:
1.6GHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
50 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.080" (2.03mm)