CNC Tech 1007-16-1-2000-007-1-TD
Part No.:
1007-16-1-2000-007-1-TD
Manufacturer:
CNC Tech
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
1007-16-1-2000-007-1-TD.pdf
Description:
WIRE 16AWG GREEN SOLID FEET
Shipping
1007-16-1-2000-007-1-TD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CNC Tech
Series:
Packaging:
Digi-Spool®, Continuous Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
16 AWG
Conductor Strand:
Solid
Conductor Material:
Copper, Tinned
Jacket (Insulation) Material:
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.083" (2.11mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
0.016" (0.41mm)
Length:
Enter Number of Feet in Order Quantity
Voltage:
300V
Operating Temperature:
80°C