Amphenol ICC (FCI) 10061913-100CLF
Part No.:
10061913-100CLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Category:
Edgeboard Connectors
Package:
Datasheet:
10061913-100CLF.pdf
Description:
CONN PCI EXP FMALE 36POS 0.039
Shipping
10061913-100CLF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Series:
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Card Type:
PCI Express™
Gender:
Female
Number of Positions/Bay/Row:
Number of Positions:
36
Card Thickness:
0.062" (1.57mm)
Number of Rows:
2
Pitch:
0.039" (1.00mm)
Read Out:
Dual
Features:
Board Guide, Board Lock, Pick and Place, Solder Retention
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Contact Material:
Copper Alloy
Contact Finish:
Gold
Contact Finish Thickness:
30.0µin (0.76µm)
Contact Type:
Cantilever
Color:
Black
Flange Feature:
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C