KYOCERA AVX 1003893FT-AA10L0200
Part No.:
1003893FT-AA10L0200
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
1003893FT-AA10L0200.pdf
Description:
ANTENNA ASSY, WLANB FT AA10 0200
Shipping
1003893FT-AA10L0200 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
UHF (2GHz ~ 3GHz)
Frequency (Center/Band):
2.4425GHz
Frequency Range:
2.4GHz ~ 2.485GHz
Antenna Type:
PCB Trace
Number of Bands:
1
VSWR:
1.5
Return Loss:
Gain:
3.3dBi
Power - Max:
500 mW
Features:
Cable - 200mm
Termination:
U.FL
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Adhesive
Height (Max):
0.005" (0.12mm)