Bel Fuse Inc. 0ZSA0175FF1E
Part No.:
0ZSA0175FF1E
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Strap
Datasheet:
0ZSA0175FF1E.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 15V 1.75A STRAP
Shipping
0ZSA0175FF1E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Package/Case:
Strap
Series:
0ZSA
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
15V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.75 A
Current - Trip (It):
3.8 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
5 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
120 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
User Defined
Size / Dimension:
0.866" L x 0.199" W (22.00mm x 5.05mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.039" (1.00mm)