Bel Fuse Inc. 0ZRR0375FF2A
Part No.:
0ZRR0375FF2A
Datasheet:
0ZRR0375FF2A.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
Shipping
0ZRR0375FF2A Specifications
Series:
0ZRR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
3.75 A
Current - Trip (It):
7.5 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
24 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
30 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
80 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.122" Dia x 0.122" T (28.50mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
1.319" (33.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.402" (10.20mm)