Bel Fuse Inc. 0ZRP0185FF1A
Part No.:
0ZRP0185FF1A
Datasheet:
0ZRP0185FF1A.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.85A RADIAL
Shipping
0ZRP0185FF1A Specifications
Series:
0ZRP
Packaging:
Bulk
Voltage - Max:
60V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.85 A
Current - Trip (It):
3.7 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
12.6 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
60 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
250 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.512" L x 0.142" W (13.00mm x 3.60mm)
Height - Seated (Max):
0.740" (18.80mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)