Bel Fuse Inc. 0ZRM0135AF1A
Part No.:
0ZRM0135AF1A
Datasheet:
0ZRM0135AF1A.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 120V 1.35A RADIAL
Shipping
0ZRM0135AF1A Specifications
Series:
0ZRM
Packaging:
Box
Voltage - Max:
120V
Current - Hold (Ih) (Max):
1.35 A
Current - Trip (It):
2.7 A
Current - Max:
13.5 A
Time to Trip:
20 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
110 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
300 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.610" L x 0.161" W (15.50mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):
0.811" (20.60mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)