Bel Fuse Inc. 0ZRC0090FF1E
Part No.:
0ZRC0090FF1E
Datasheet:
0ZRC0090FF1E.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 90V 900MA RADIAL
Shipping
0ZRC0090FF1E Specifications
Series:
0ZRC
Packaging:
Box
Voltage - Max:
90V
Current - Hold (Ih) (Max):
900 mA
Current - Trip (It):
1.8 A
Current - Max:
40 A
Time to Trip:
7.2 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
200 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
470 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.461" L x 0.122" W (11.70mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max):
0.622" (15.80mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.201" (5.10mm)