Bel Fuse Inc. 0ZCN0200FF2C
Part No.:
0ZCN0200FF2C
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
2016 (5041 Metric), Concave
Datasheet:
0ZCN0200FF2C.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 6V 2A 2016
Shipping
0ZCN0200FF2C Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Bel Fuse Inc.
Package/Case:
2016 (5041 Metric), Concave
Series:
0ZCN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
6V
Current - Hold (Ih) (Max):
2 A
Current - Trip (It):
4.2 A
Current - Max:
100 A
Time to Trip:
3 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
48 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
100 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Grade:
Automotive
Qualification:
AEC-Q200
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.200" L x 0.160" W (5.08mm x 4.07mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)