Littelfuse Inc. 0TLS070.TXLS
Part No.:
0TLS070.TXLS
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Radial Bend Cylinder
Datasheet:
0TLS070.TXLS.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 70A 170VDC RAD BEND
Shipping
0TLS070.TXLS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® TLS
Package / Case:
Radial Bend Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
70A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
170 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Telecom
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, cURus, TUV
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA
Size / Dimension:
0.562" Dia x 0.944" L (14.28mm x 23.98mm)