Littelfuse Inc. 0TLS040.TXL
Part No.:
0TLS040.TXL
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
0TLS040.TXL.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 40A 170VDC CYLINDR
Shipping
0TLS040.TXL Specifications
Package / Case:
Mounting Type:
Bolt Mount
Current Rating (Amps):
40A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
170 VDC
Size / Dimension:
0.563" Dia x 1.740" L (14.30mm x 44.20mm)