Littelfuse Inc. 0TLS020.TXL
Part No.:
0TLS020.TXL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
0TLS020.TXL.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 20A 170VDC CYLINDR
Shipping
0TLS020.TXL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® TLS
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
170 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Telecom
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, cURus, TUV
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA
Size / Dimension:
0.563" Dia x 1.740" L (14.30mm x 44.20mm)