Littelfuse Inc. 0SPF03.5TXS
Part No.:
0SPF03.5TXS
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
0SPF03.5TXS.pdf
Description:
1000VDC 3.5AMP MIDGET FUSE SILVE
Shipping
0SPF03.5TXS Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SPF-S
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
3.5A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1 kVDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, CSA, IEC, gPV, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)