Littelfuse Inc. 0SPF012.H
Part No.:
0SPF012.H
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
0SPF012.H.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 12A 1KVDC 5AG
Shipping
0SPF012.H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SPF
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
12A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
1 kVDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Solar (Photovoltaic)
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, CSA, UL, VDE
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
20kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)