Littelfuse Inc. 0SLC045.T
Part No.:
0SLC045.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
0SLC045.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 45A 480VAC/170VDC
Shipping
0SLC045.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® SLC
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
45A
Voltage Rating - AC:
480 VAC
Voltage Rating - DC:
170 VDC
Response Time:
Medium Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
G
Approval Agency:
CE, CSA, QPL, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA AC, 10kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 2.252" L (10.30mm x 57.20mm)