Littelfuse Inc. 0NLN030.T
Part No.:
0NLN030.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge, Non-Standard
Datasheet:
0NLN030.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 30A 250VAC/VDC
Shipping
0NLN030.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® NLN
Package / Case:
Cartridge, Non-Standard
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
250 VAC
Voltage Rating - DC:
250 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
K5
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
50kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
0.563" Dia x 2.000" L (14.30mm x 50.80mm)