Littelfuse Inc. 0MIN015.VXGLO
Part No.:
0MIN015.VXGLO
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
0MIN015.VXGLO.pdf
Description:
FUSE AUTO 15A 32VAC 32VDC BLADE
Shipping
0MIN015.VXGLO Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Series:
MINI®
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Automotive
Current Rating (Amps):
15 A
Voltage Rating - AC:
32 V
Voltage Rating - DC:
32 V
Response Time:
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
Melting I²t:
Approval Agency:
SAE, UL
Operating Temperature:
Color:
Blue
Size / Dimension:
0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)