Littelfuse Inc. 0LMF03.2V
Part No.:
0LMF03.2V
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cartridge
Datasheet:
0LMF03.2V.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 3.2A 300VAC IN LINE
Shipping
0LMF03.2V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® LMF
Package / Case:
Cartridge
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Current Rating (Amps):
3.2A
Voltage Rating - AC:
300 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)