Littelfuse Inc. 0KLK.500T
Part No.:
0KLK.500T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
0KLK.500T.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 500MA 600VAC/500VDC
Shipping
0KLK.500T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® KLK
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
500mA
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
CE, CSA, QPL, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
100kA AC, 50kA DC
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)