Littelfuse Inc. 0JTD400.X
Part No.:
0JTD400.X
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
0JTD400.X.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 400A 600VAC/500VDC
Shipping
0JTD400.X Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD®, POWR-PRO® JTD
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
400A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
500 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Transformer Protection
Features:
Class:
J
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
200kA AC, 20kA DC
Size / Dimension:
2.000" Dia x 3.374" L (50.80mm x 85.70mm)