Littelfuse Inc. 0JTD040.TXID
Part No.:
0JTD040.TXID
Package:
Cylindrical, Alarm Indicating
Datasheet:
0JTD040.TXID.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 40A 600VAC/300VDC
Shipping
0JTD040.TXID Specifications
Series:
POWR-GARD®, POWR-PRO® JTD_ID
Package / Case:
Cylindrical, Alarm Indicating
Current Rating (Amps):
40A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
300 VDC
Features:
Indicating
Size / Dimension:
1.063" Dia x 2.374" L (27.00mm x 60.30mm)