Littelfuse Inc. 0HEV030.ZXPCBL
Part No.:
0HEV030.ZXPCBL
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm w/PC Pins (Midget)
Datasheet:
0HEV030.ZXPCBL.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 30A 450VDC 5AG
Shipping
0HEV030.ZXPCBL Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LC HEV
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
30A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450 VDC
Response Time:
Applications:
Lift Trucks
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.532" L (10.30mm x 38.90mm)