Littelfuse Inc. 0HEV020.ZXPY
Part No.:
0HEV020.ZXPY
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
0HEV020.ZXPY.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 20A 450VDC BLADE
Shipping
0HEV020.ZXPY Specifications
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Current Rating (Amps):
20A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.532" L (10.30mm x 38.90mm)