Littelfuse Inc. 0HEV010.ZXBD
Part No.:
0HEV010.ZXBD
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
0HEV010.ZXBD.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 450VDC BOLT
Shipping
0HEV010.ZXBD Specifications
Package / Case:
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.469" Dia x 2.559" L (11.90mm x 65.00mm)