Littelfuse Inc. 0HEV010.SXBDY
Part No.:
0HEV010.SXBDY
Package:
Cylindrical, Blade Terminals
Datasheet:
0HEV010.SXBDY.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 450VDC BLADE
Shipping
0HEV010.SXBDY Specifications
Package / Case:
Cylindrical, Blade Terminals
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type:
Requires Holder
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450 VDC
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.469" Dia x 2.457" L (11.90mm x 62.40mm)