Littelfuse Inc. 0HEV010.SXBD
Part No.:
0HEV010.SXBD
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
0HEV010.SXBD.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 450VDC BOLT
Shipping
0HEV010.SXBD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
LC HEV
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
450 VDC
Response Time:
Applications:
Lift Trucks
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
0.469" Dia x 2.559" L (11.90mm x 65.00mm)