Littelfuse Inc. 0FLQ02.5T
Part No.:
0FLQ02.5T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
0FLQ02.5T.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 2.5A 500VAC/300VDC
Shipping
0FLQ02.5T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® FLQ
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
2.5A
Voltage Rating - AC:
500 VAC
Voltage Rating - DC:
300 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Transformer Protection
Features:
Class:
Approval Agency:
CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)