Littelfuse Inc. 0CCK225.V
Part No.:
0CCK225.V
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
0CCK225.V.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 225A 125VDC CYLINDR
Shipping
0CCK225.V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® CCK
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
225A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
125 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Lift Trucks
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
1.000" Dia x 4.612" L (25.40mm x 117.14mm)