Littelfuse Inc. 0CBO060.V
Part No.:
0CBO060.V
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
0CBO060.V.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 60A 32VDC CYLINDR
Shipping
0CBO060.V Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
POWR-GARD® CBO
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
60A
Voltage Rating - AC:
Voltage Rating - DC:
32 VDC
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Lift Trucks
Features:
Class:
Approval Agency:
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
0.812" Dia x 1.625" L (20.62mm x 41.28mm)