Littelfuse Inc. 0BLF010.T
Part No.:
0BLF010.T
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Datasheet:
0BLF010.T.pdf
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 250VAC 5AG
Shipping
0BLF010.T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
BLF
Package / Case:
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Requires Holder
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
10A
Voltage Rating - AC:
250 VAC
Voltage Rating - DC:
Response Time:
Fast Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
Approval Agency:
CSA, UR
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
10kA
Size / Dimension:
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)